Czy gogle narciarskie są potrzebne?

Jazda na nartach to świetna zabawa i aktywność fizyczna, jednak jeszcze przed wyjazdem w góry ważne jest zadbanie o właściwe wyposażenie. Pierwszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, są odpowiednie gogle narciarskie. Dlaczego to takie ważne? Sprawdźmy, przed czym chronią gogle na stoku narciarskim.

Przed czym chronią gogle narciarskie? (promienie UV, wiatr, warunki atmosferyczne)

Gogle narciarskie to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim niezbędna ochrona przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, które mogą towarzyszyć nam podczas białego szaleństwa na stoku.

Na początku zwróćmy uwagę na promieniowanie UV, które jest bardzo niebezpieczne. Biały śnieg, choć jest oczywiście piękny, może być poważnym zagrożeniem dla Twoich oczu podczas jazdy na nartach. Wszystko przez to, że śnieg odbija groźne promieniowanie UV. Brak gogli mógłby doprowadzić do uszkodzenia rogówki oka i wystąpienia zjawiska zwanego „ślepotą śnieżną". Jest to tymczasowe upośledzenie widzenia, które objawia się zapaleniem rogówki i jest spowodowane przez narażenie oczu na silne promieniowanie UV. Pierwszym objawem może być silne łzawienie oczy oraz zaczerwienienie oczu i ból, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do kilkudniowej ślepoty.

Poza tym gogle narciarskie mogą być skuteczną barierę przed wiatrem, śniegiem czy deszczem. Ich szczelna konstrukcja chroni oczy przed działaniem wiatru, który może powodować łzawienie oczu, a tym samym zmniejszać bezpieczeństwo na stoku.

Warto też zwrócić uwagę na to, że gogle narciarskie stanowią dodatkową ochronę w razie ewentualnego upadku lub kolizji na stoku, minimalizując ryzyko obrażeń oczu.

Gogle narciarskie dla dzieci – czy są potrzebne?

Bezpieczeństwo najmłodszych narciarzy zawsze powinno być priorytetem na stoku. Dobre gogle narciarskie chronią oczy dzieci również przed promieniami słonecznymi, ale też wiatrem, drobinkami lodu, śniegiem czy promieniowaniem podczerwonym.

Ochrona oczu dziecka jest bardzo ważna, gdyż są one znacznie delikatniejsze od oczu dorosłych. Brak zabezpieczenia może doprowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia poważnych problemów ze wzrokiem w niedalekiej przyszłości.

Najlepsze gogle narciarskie dla dzieci powinny zawierać dwie szybki, być solidne, zapobiegać zaparowaniu soczewek oraz posiadać filtr UV400, który odpowiada za ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dostępne na rynku modele dedykowane najmłodszym charakteryzują się ergonomicznym designem dostosowanym do mniejszych twarzy. Jeśli dziecko po raz pierwszy wyjeżdża na narty, warto poświęcić czas na wybranie naprawdę wygodnych, szczelnych i wysokiej jakości gogli narciarskich. Dzięki temu noszenie ich będzie komfortowe podczas jazdy na nartach, a przy okazji znacznie wzrośnie poziom bezpieczeństwa na stoku.

Jakie gogle narciarskie wybrać?

Teraz już wiesz, że gogle chronią oczy podczas jazdy na nartach. Jednak bardzo ważne jest też to, aby wybrać wysokiej jakości model, z którego będziesz korzystać przez długi czas. Przekonaj się, jakie gogle narciarskie wybrać, aby zapewnić ochronę oczu, wygodę i bezpieczeństwo na stoku.

Rozmiar gogli narciarskich

Pierwszym aspektem podczas wyboru gogli narciarskich jest ich rozmiar. Do dyspozycji mamy zazwyczaj takie rozmiary – kids, junior, S, L lub M. Modele kids i junior przeznaczone są dla dzieci. Gogle dla dorosłych dostępne są dziś w wielu wariantach i rozmiarach, dlatego też koniecznie trzeba przymierzyć wybrany model i indywidualnie dopasować go do kształtu twarzy.

Coraz częściej można spotkać też gogle narciarskie dla kobiet oraz modele unisex. Po rozmiar S sięgają zazwyczaj kobiety o drobnej buzi, gdyż te modele są węższe i niższe niż rozmiar M i L.

Ważne jest to, aby wybrać takie gogle narciarskie, które zapewniają szerokie pole widzenia, wygodę, ochronę dla całego obszaru oczu i czoła. Po przymierzeniu należy zwrócić uwagę na to, czy ramki nie ograniczają widoczności, czy też nie utrudniają oddychania.

Kształt gogli narciarskich

Kształt gogli narciarskich ma istotny wpływ nie tylko na ich estetykę, ale również na funkcjonalność. Największy wpływ na kształt gogli narciarskich mają ramki. Dlatego też należy zwrócić uwagę na 2 główne typu gogli – cylindryczne oraz zawierające soczewki sferyczne.

  • Gogle sferyczne – charakteryzują się obłym kształtem i zaokrąglonymi szybami; cenione głównie za duży kąt widzenia i duże pole widzenia, nowoczesny design oraz umiejscowienie szybki bliżej twarzy. Problemem może być jedynie zwiększone ryzyko zarysowania szybki.
  • Gogle cylindryczne – do wyboru są też modele cylindryczne z płaską szybką. Posiadają wyższe ramki oraz są odporniejsze na zarysowania.

Odpowiednio dobrany kształt może wpływać na jakość widzenia na stoku, wentylację oraz ogólny komfort jazdy.

Ramki OTG – dlaczego warto?

Gogle narciarskie z technologią Over the Glasses, czyli OTG są dedykowane narciarzom, noszącym okulary korekcyjne. Jeśli masz wadę wzroku, nie ryzykuj na stoku i zdecyduj się założyć soczewki kontaktowe lub też właśnie gogle z ramkami OTG. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, że posiadają wycięcie i szersze oprawki, które umożliwiają założenie gogli narciarskich na okulary.

Wentylacja w goglach narciarskich

Odpowiednia wentylacja to kolejny kluczowy czynnik, o którym trzeba pamiętać podczas wybierania gogli na narty. Zatem zdecyduj się na model, który zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci ze spoconej skóry. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się dyskomfortu oraz problemu z parowaniem szyb podczas uprawiania sportów zimowych.

Szybki w goglach narciarskich

Szybki w goglach narciarskich to również decydujący aspekt, który chroni oczy i poprawia jakość widzenia. Podczas zakupu kieruj się takimi cechami jak:

  • jasność szkieł – do wyboru masz modele gogli w skali S0-S3 oraz szkła fotochromatyczne;
  • kontrast – wysokiej jakości gogle narciarskie zostały wyposażone w technologie, które zwiększają kontrast bieli oraz skutecznie poprawiają widoczność podczas jazdy na nartach;
  • powłoka anti fog – zapobiega parowaniu gogli narciarskich;
  • liczba szyb – do wyboru są szyby podwójne i pojedyncze; obecnie chętniej wybierane są szyby podwójne;
  • zabarwienie szkła – brązowy kolor redukuje odblaski, żółty i czerwony wzmacniają kontrast, a zielony zapewnia dobry kontrast, z kolei szary zmniejsza intensywność światła; należy dopasować odpowiedni kolor, który sprawdzi się w słoneczne dni oraz w warunkach słabej widoczności.

Bestsellery

Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
800,00 zł
Cena sprzedaży
 800,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
800,00 zł
Cena sprzedaży
 800,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE
Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
 900,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.280,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.280,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.190,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.140,00 zł
Cena sprzedaży
 1.140,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.190,00 zł
Cena sprzedaży
 1.190,00 zł
Cena jednostkowa
za