Impregnacja odzieży - techniki impregnacji pozwalające zachować jak najlepszą jakość ubrań
Niestety wielu z nas zapomina, aby zaimpregnować kurtkę przeciwdeszczową, śniegowce oraz inne obuwie zimowe. Warto to robić zaś nie tylko po zakupie i przed założeniem butów czy odzieży wierzchniej, ale także po sezonie, zanim wszystkie te ubrania i akcesoria trafią do szafy.
Zanim włożysz kurtki i śniegowce do szafy
Fabryczna impregnacja odzieży sportowej, narciarskiej, turystycznej działa z reguły jedynie przez jakiś czas. Aby utrzymać trwałość impregnacji, trzeba co jakiś czas na materiał zewnętrzny nałożyć odpowiedniego rodzaju preparaty, które pozwolą zachować właściwości hydrofobowe materiału, z którego wykonane kurtki narciarskie damskie i męskie czy też obuwie zimowe. O impregnacji odzieży przeciwdeszczowej, wodoszczelnej pamiętać trzeba zarówno przed jej użyciem, jak i przed spakowaniem do szafy na długie miesiące.
W tym drugim przypadku warto najpierw dokładnie wyprać kurtki, buty, potem odpowiednio je wysuszyć, nałożyć preparaty impregnujące i dopiero po ich wysuszeniu włożyć ubrania i obuwie do szafy. Taka zasada postępowania sprawia, że na powierzchni materiału cały czas utrzymuje się odpowiedni ochronny filtr, ubrania zachowują swoje właściwości, a kurtki przeciwdeszczowe czy buty zimowe służą nam znacznie dłużej. Impregnacja odzieży technicznej czy impregnacja kurtek, butów nie jest szczególnie wymagająca, ale jej efekty są bardzo wartościowe. Warto więc poświęcić odrobinę czasu, aby odpowiednio zadbać nie tylko o konserwację sprzętu turystycznego, lecz także odzieży wiechciem i obuwia.
Zasady prania odzieży turystycznej i sportowej
Kurtki narciarskie męskie i damskie, buty zimowe czy odzież techniczną można oczywiście prać w domu, natomiast warto to zawsze robić zgodnie ze wskazówkami producenta. Jeśli zaleca on pranie chemiczne, lepiej oddać kurtkę do profesjonalnej pralni. W przypadku obuwie najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne, choć część pralek ma opcję programu do prania obuwia, z którego można skorzystać. Ponownie jednak kierować się tutaj należy wskazówkami producenta.
Przede wszystkim większość tego typu ubrań oraz obuwia zimowego pierze się, dbają o niską temperaturę i odpowiedni dobór detergentów. Oprócz prania ręcznego dopuszczalne jest pranie kurtek przeciwdeszczowych czy puchowych w pralce automatycznej, natomiast trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy ustawianiu programu przy takim praniu.
Do środka warto wrzucić piłeczki tenisowe, które zapobiegną zbijaniu się pierza. Koniecznie trzeba także zadbać o odpowiednie płukanie, aby skutecznie usunąć pozostałości detergentów, które mogą negatywnie wpływać na skuteczność impregnacji.
Suszenie w suszarce bębnowej lub na płasko
Zanim poddasz kurtkę czy buty impregnacji, musisz je dokładnie wysuszyć. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zaleceń producenta. Część ubrań można suszyć, korzystając z suszarki bębnowej (choć bardzo ważne jest by chronić materiał przed zbyt wysoką temperaturą), natomiast w przypadku sporej części zalecane jest suszenie tradycyjne, najlepiej na płasko.
Tego typu ubrania sportowe, narciarskie, turystyczne należy w suszyć w niskiej temperaturze. Nadmiar wody należy usunąć z pomocą ręcznika lub delikatnie wykręcając materiał, a następnie rozłożyć na płasko i pozostawić do wyschnięcia.
Czy kurtki puchowe potrzebują impregnacji?
Zarówno kurtki puchowe wodoodporne, jak i spodnie narciarskie, śniegowce damskie to ubrania i akcesoria, które wymagają impregnacji. Zabiegów konserwacyjnych warto nie pomijać, ponieważ to one w dużej mierze warunkują żywotność konkretnej odzieży.
Oczywiście impregnację należy przeprowadzać, używając środka odpowiedniego do pielęgnacji konkretnego rodzaju ubrania. Impregnat powinien być dobrany do kurtki w zależności od tego czy jest ona z membraną czy bez. Impregnacja przy użyciu właściwych środków, nie ogranicza oddychalności materiału, zapewnia za to odporność przed wodą, kurzem czy brudem.
Impregnacja powinna zostać wykonana na idealnie suchym materiale. Warto wykonywać ją w przewiewnym miejscu. Ubrania i obuwie warto pozostawić do idealnego wyschnięcia, włożyć do odpowiednich pudełek, powiesić w szafie, zapewniając odpowiednio dużo miejsca kurtce czy innym typom odzieży wierzchniej.
Nie należy absolutnie zwijać, byle jak składować tego typu wyposażenia, ponieważ z czasem materiał będzie przy takim użytkowaniu tracił swoje właściwości i jesienią okaże się, że kurtka lub śniegowce są do wymiany. Można tego uniknąć stosując odpowiednie impregnaty oraz zasady konserwacji odzieży i obuwia.