Jak prać polar?
Polar to bardzo popularny materiał, z którego produkowane są ubrania i akcesoria. Szczególnie chętnie wybierane są bluzy polarowe, ponieważ zapewniają ciepło, są miękkie i lekkie. Dlatego to świetne rozwiązanie podczas chłodniejszych dni, pieszych wycieczek czy nawet spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zależy Ci na tym, żeby tkaniny polarowe jeszcze dłużej zachwycały wysoką jakością? Zatem dowiedz się, jak prać polar, aby wyglądał idealnie przez wiele lat.
Pranie polaru – 5 najważniejszych zasad
Zastanawiasz się, jak prać polar? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które znacznie ułatwią Ci to zadanie. Poznaj je, a przede wszystkim zastosuj się do nich, a wtedy pranie polaru nie sprawi Ci żadnych problemów.
Jak często prać polar?
Praniem polaru nie musisz zajmować się zbyt często, bo ten materiał jest uznawany za dość trwały. Jednak wiele zależy od częstotliwości i sposobu użytkowania tej odzieży. Tak naprawdę materiały syntetyczne typu polar możesz bez problemu prać 4-5 razy w ciągu roku – nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Jeśli bluzę lub inne ubrania nosisz tylko okazjonalnie, to polar należy prać jedynie 1-2 razy w ciągu roku.
W czym prać polar?
Zamiast prania ręcznego zdecyduj się na pranie polaru w pralce automatycznej. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które nie wpłynie negatywnie na jakość materiału. Pamiętaj jednak, że polar jest dość chłonny, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim postaw na delikatny program prania i zrezygnuj z wirowania. Szybkie obroty mogą spowodować uszkodzenie materiału, a jeśli chcesz później ręcznie wykręcać ubranie, to zrób to delikatnie.
Jakie środki są dobre do prania polaru?
Wybieraj środki przeznaczone do prania polaru, ponieważ tego typu detergenty nie uszkodzą delikatnych struktur tego materiału. Przy okazji mogą impregnować odzież, aby jeszcze dłużej była odporna na wilgoć i izolowała przed chłodem.
Zauważ, że tradycyjne środki piorące są dość mocne i zostawiają na materiale cienką warstwę substancji hydrofilowej. Wpływa to negatywnie na oddychalność odzieży, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku polaru. Najlepiej, jeśli w pierwszej kolejności zdecydujesz się na dedykowane preparaty, które są przeznaczone do odzieży technicznej. Zazwyczaj są one dostępne w buteleczkach o niewielkiej pojemności, jednak ze względu na rzadkie pranie polaru, to środek i tak wystarczy Ci na długi czas.
Pamiętaj o tym, że w większości przypadków środki do prania polaru są przygotowane w taki sposób, by radziły sobie z brudem i nieprzyjemnymi zapachami nawet w niskiej temperaturze.
W jakiej temperaturze prać polar?
Postaw na pranie polaru w niskiej temperaturze, ponieważ gorąca woda nie służy temu materiałowi. Jeśli chcesz mieć pewność, że pranie nie zmieni właściwości polaru, to najlepszym wyborem będzie temperatura ok. 30-40 st. C. Choć w tym przypadku kieruj się przede wszystkim zaleceniami producenta. Dlatego, zanim włożysz polar do pralki, to koniecznie zapoznaj się z metką.
Suszenie polaru – jak robić to dobrze?
Nie musisz używać suszarki bębnowej w przypadku polaru, ponieważ ten materiał ma właściwości szybkiego schnięcia. Dlatego też nawet bez wirowania nie musisz przejmować się tym, że powstaną kałuże wokół prania.
Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie polaru na świeżym powietrzu, ale szczególną uwagę zwróć na to, by ubrania nie znajdowały się na pełnym słońcu. Mogłoby to sprawić, że intensywne kolory zblakną, a tym samym ubrania stracą swoje walory estetyczne.
Jeśli odzież polarowa może być suszona w suszarkach bębnowych, to pamiętaj o ustawieniu niskiej temperatury. Koniecznie włącz też krótki czas suszenia. Zdecyduj się na tę formę suszenie polaru jedynie wtedy, gdy zezwolił na to producent ubrania.
Jak impregnować polar?
Mimo że bluza polarowa i inne ubrania z tego materiału mają świetne właściwości izolacyjne, to z czasem mogą być podatne na wchłanianie wilgoci. To znowu prowadzi do utraty izolacji termicznej i uczucia chłodzenia. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Powinieneś impregnować polar, a dzięki temu podniesiesz właściwości izolacyjne materiału. W tym celu wykorzystaj dedykowane produkty, które znajdziesz m.in. w sklepach sportowych bądź odzieżowych.
Polar należy impregnować ze względu na ochronę przed wilgocią, plamami i innymi zabrudzeniami. Podczas tego procesu stosuj się do zaleceń producenta, zadbaj też, by odzież polarowa była sucha i czysta. Nałóż preparat na całej powierzchni ubrania i wysusz je na świeżym powietrzu, a wtedy jeszcze dłużej będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnością polaru.