Jak ubrać się na narty? Poradnik dla osób wyruszających na stok
Zanim wyruszysz na stok, warto przypomnieć sobie, jak się ubrać na narty, aby jazda była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna. Zarówno kurtka narciarska, spodnie, buty, jak i dodatki odzieżowe sportów zimowych muszą spełniać szczególne wymagania. Jakie? O tym piszemy poniżej.
Odzież narciarska - czego od niej musisz oczekiwać?
Strój narciarski składa się przede wszystkim z odzieży spełniającej szczególne wymagania, o odpowiednich parametrach, które gwarantują, że na stoku nie będzie ci ani za zimno ani za ciepło, a twoje ciało będzie odpowiednio chronione. Od warstwy wierzchniej bo na niej skupia się w dużej mierze nasza uwaga oczekiwać musimy konkretnych cech. Liczyć się tutaj będzie przede wszystkim wodoodporność, ochrona przed wilgocią, wiatrem, mrozem, a także wysoka oddychalność i zdolność odprowadzania wilgoci na zewnątrz.
Kurtki narciarskie
Wybierając kurtkę narciarską, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim jej krój. Odpowiedni strój na narty to taki, który gwarantuje ci wygodę. W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na poziom wodoszczelności (w najlepszych modelach osiąga on 10 000 - 20 000 mm), a także oddychalności i paroprzepuszczalności. Dobrej jakości kurtka narciarska damska powinna być także wyposażona w membranę podnoszącą wodoszczelność, a także chroniącą przed wiatrem.
Spodnie narciarskie
W przypadku spodni narciarskich kluczowe parametry są bardzo podobne do tych wskazanych w przypadku kurtek. Tutaj dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak płaskie szwy, wodoszczelne zamki czy rozpinane wywietrzniki (ważne dla narciarzy, którzy mają tendencję do przegrzewania się podczas dynamicznej jazdy). Ważnym elementem będzie także konstrukcja spodni u dołu, który pozwoli idealnie dopasować do spodni buty narciarskie tak, aby żadna część ciała nie była narażona na odsłonięcie. Polecamy także zwrócić uwagę na zastosowaną ocieplinę, a także dodatkową warstwę izolacyjną na kolanach, szczególnie narażonych na wychłodzenie.
Bo liczą się warstwy
Komfort termiczny podczas jazdy na stoku w dużej mierze zależy od tego, czy potrafimy się odpowiednio na ten stok ubrać. Tutaj znaczenie ma bowiem nie tylko wybór dobrej jakości kurtki czy spodni, ale także pozostałych warstw i odpowiednie ich ze sobą skomponowanie. Na narty zakładamy 2 lub trzy warstwy. Zrezygnować można z drugiej, jeśli kurtka narciarska zapewnia odpowiednie docieplenie.
Bielizna termiczna czy termoaktywna - pierwsza warstwa
Na narty musimy ubrać się tak, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość ciepła, ale i ochronić nie jednocześnie przed przegrzaniem. Dlatego też jako element pierwszej warstwy zaleca się przede wszystkim bieliznę termoaktywną, a nie termiczną. Ta druga jedynie chroni przed utratą ciepła, natomiast pierwszą cechuje wysoka oddychalność i zdolność odprowadzania wilgoci w przypadku dużej aktywności fizycznej przekładającej się na dynamiczny wzrost temperatury ciała, a co za tym idzie zwiększoną produkcję potu. Bielizna termoaktywna pozwala zachować suchą skórę, chroni tak przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Zarówno kalesony, legginsy (np. legginsy damskie kirsten lady leggins), jak i koszulka powinny być wykonane z materiałów oddychających o zdolności odprowadzania wilgoci.
Warstwa docieplająca
Druga warstwa to przede wszystkim ubrania, które powinny zapewnić ciału docieplenie. Cienki polar lub odpowiednia bluza z długim rękawem powinna tutaj w zupełności wystarczyć. Nie może być to jednak zupełnie przypadkowa bluza, z pewnością nie bawełniana, która wchłonie całą wilgoć odprowadzoną przez bieliznę termoaktywną. Drugą warstwą może być natomiast cienka stretchowa bluza, gruby polar, lekki sweter puchowy. Druga warstwa to pośrednik, który nie tylko ogrzewa ciało, ale i jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, do warstwy wierzchniej. Kluczowa jest ponownie oddychalność materiału.
Trzecia warstwa
Kurtka, spodnie czy kombinezon narciarski to trzecia warstwa odzieży narciarskiej, która również musi spełniać różne zadania. Przede wszystkim musi chronić przed warunkami zewnętrznymi - wiatrem, wilgocią, mrozem. Tutaj kluczową funkcję pełni więc membrana. Trzeba jednak pamiętać, że nieco obniża ona poziom oddychalności materiału, dlatego tak ważne jest, aby dwie poprzednie warstwy cechowały się tutaj wysokim poziomem. Istotne jest także oczywiście docieplenie, natomiast funkcję tę może spełniać druga warstwa.
Nie zapomnij o dodatkach
Skarpety odpowiednio chroniące stopy przed zimnem, ale i zapewniające komfort w bucie narciarskim, kominiarka albo czapka pod kask, rękawice narciarskie idealnie dopasowane do dłoni oraz pozwalające na swobodne sterowanie kijami, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - wszystkie te dodatkim mają nie mniejsze znaczenie dla twojego komfortu jak spodnie czy kurtka. Warto więc okulary przeciwsłoneczne czy rękawiczki wybierać nie mniej uważnie, zwracając uwagę na kluczowe parametry.
Zobacz nasze kolekcje: Sportalm, spodnie narciarskie sportalm, śniegowce damskie Moon Boot