Infolinia: +48 535 070 068

Wysyłka 24h

Jak ubrać się w góry zimą?

Już nie możesz doczekać się szusowania na nartach, jazdy na desce snowboardowej lub po prostu spacerowania po zaśnieżonych górach? Jeszcze zanim wyruszysz na wymarzoną wyprawę, dobrze przygotuj się do tego. Zadbaj o odpowiednią garderobę, która zapewni Ci komfort termiczny, ochroni też przed śniegiem i wilgocią. Skorzystaj z naszej pomocy i dowiedz się, jak ubrać się w góry zimą.

Dlaczego odpowiedni ubiór w górach jest ważny?

Górski klimat charakteryzuje się zmiennością warunków atmosferycznych – temperatura może spaść do kilkunastu stopni poniżej zera, a wiatr dodatkowo potęguje uczucie zimna. Jednocześnie zimowe wędrówki lub inne aktywności powodują pocenie się, dlatego ważne jest to, abyś miał ubrania, które przepuszczają nadmiar ciepła, a przy tym szybko odprowadzają nadmiar wilgoci. Pozwoli Ci to zachować komfort termiczny – nie musisz też obawiać się przegrzania lub wychłodzenia organizmu. Dlatego odpowiednia odzież zimowa damska lub męska w góry to podstawa.

Trzy warstwy ubioru – podstawa zimowej garderoby

Najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zapewnią Ci nie tylko czapki zimowe damskie czy też męskie, ale przede wszystkim trzywarstwowy system ubierania się. Dzięki temu możesz lepiej kontrolować ilość ubrań i dostosować garderobę do temperatury, aktywności fizycznej itp. Sprawdź, z czego powinna składać się warstwowa garderoba w góry.

Pierwsza warstwa – bielizna termoaktywna to podstawa

Warstwa pierwsza to bielizna termiczna, która odpowiada za odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry, dzięki czemu pozostaje sucha nawet w trakcie intensywnego wysiłku.

Podczas wybierania bielizny termicznej zwróć uwagę na jej materiał. Najlepiej sprawdzi się odzież z włókien syntetycznych lub naturalnych materiałów np. wełny merino.

Kluczowe znaczenie ma to, aby bielizna termoaktywna była dobrze dopasowana do ciała, ale nie ograniczała ruchów. Dzięki temu zapobiegnie wychłodzeniu, ułatwi też chodzenie i jazdę na nartach.

Warstwa druga – niezbędna przy niskich temperaturach

Na zimowe wycieczki powinieneś też założyć drugą warstwę odzieży, która składa się z odzieży izolacyjnej. Mogą to być wełniane swetry, polarowe bluzy lub kurtki z syntetycznym wypełnieniem.

Jeśli planujesz większą aktywność fizyczną, to lepiej sprawdzi się odzież z syntetycznych materiałów. Z kolei puchowa odzież jest idealna podczas mniejszej aktywności, kiedy organizm nie wytwarza tak dużo ciepła.

Warstwa zewnętrzna – zapewnia komfort cieplny i chroni przed śniegiem

Trzecia warstwa ubioru to kurtka membranowa, która chroni przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby kurtka zimowa miała wysokie parametry związane z oddychalnością (najlepiej 10 000 g/m²/24h) i wodoodpornością (powyżej 10 000 mm).

Dobrym rozwiązaniem będzie kurtka puchowa – szczególnie na górskie wędrówki. Jeśli temperatura na stoku ma być nieco wyższa, to odpowiednią opcją może być kurtka przeciwdeszczowa z membraną np. GORE-TEX. Taka kurtka membranowa zapewnia komfort, a do tego dobrze chroni przed śniegiem i deszczem.

Koniecznie zwróć uwagę na to, aby ostatnia warstwa ubioru, czyli kurtki zimowe męskie lub damskie miała regulowany kaptur, uszczelnione szwy i solidne zamki, które dodatkowo chronią przed wodą.

Dodatki idealne na wyprawę w góry – o czym nie możesz zapomnieć?

Dobrze skompletowana garderoba na zimowe wędrówki to nie tylko kurtki, bluzy czy bielizna termiczna. Znaczenie mają również odpowiednie buty górskie, spodnie softshellowe oraz akcesoria, które uprzyjemnią jazdę. Oto lista najpotrzebniejszych akcesoriów, które są niezbędne na zimowy trekking:

Odpowiednie nakrycie głowy

Ochrona głowy przed zimnem ma kluczowe znaczenie, ponieważ przez nią organizm traci najwięcej ciepła. Postaw na czapki zimowe męskie czy też damskie wykonane z termoaktywnych materiałów, które jednocześnie zapewniają ciepło i odprowadzają wilgoć.

Wodoodporne rękawice

Rękawice powinny być wodoodporne i dobrze izolować ciepło. Świetnie sprawdzą się materiały syntetyczne z oddychającymi panelami. Szczególnie jeśli planujesz bardziej aktywny wypoczynek lub trekking z kijkami.

Okulary przeciwsłoneczne

Oczywiście w górach nie może też zabraknąć dobrej jakości okularów. Promienie słoneczne odbijające się od śniegu mogą być wręcz oślepiające, a do tego są niebezpieczne dla oczu. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV, które mają wyprofilowane noski i zauszniki. Dzięki temu masz pewność, że okulary nie będą się zsuwały podczas zjazdu lub szybkiego marszu.

Odpowiednie buty trekkingowe

Niezbędnym elementem garderoby są także buty trekkingowe – to podstawa każdej górskiej eskapady. Dobre obuwie powinno zapewniać ciepło, musi też być wodoodporne. Najlepiej sprawdzą się modele z podeszwą z głębokim bieżnikiem, który zapewnia odpowiednią przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Zdecyduj się na buty z membraną, która skutecznie chroni przed wilgocią, a przy tym pozwala stopom swobodnie oddychać.

Spodnie trekkingowe

Odpowiednie spodnie to podstawa – szczególnie polecamy spodnie softshellowe, ponieważ zapewniają skuteczną ochronę przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Jednocześnie nie krępują ruchów i pozwalają skórze swobodnie oddychać.

Zwróć uwagę na to, aby spodnie w góry miały profilowane kolana, regulowany pas i elastyczne wstawki. Niezbędne są także stuptuty, czyli materiałowe ochraniacze, które zapobiegają wpadaniu śniegu do butów i zabezpieczą spodnie przed wilgocią.

3 zasady podczas kompletowania garderoby na zimową wyprawę

  1. Unikaj bawełny – choć bawełna to naturalny materiał, to nie sprawdzi się w górach, ponieważ zatrzymuje wilgoć. Może to prowadzić do wychłodzenia organizmu. Zamiast tego zdecyduj się na wełnę merynosa lub materiały techniczne, które szybko schną i skutecznie odprowadzają pot.
  2. Wybierz warstwowy system ubierania – pozwala na łatwe dostosowanie odzieży do zmieniającej się pogody. Dzięki czemu w razie potrzeby możesz zdjąć lub założyć jedną z warstw.
  3. Wybierz dobrej jakości skarpety – ciepłe, oddychające skarpety wykonane z wełny merino lub włókien syntetycznych to podstawa. Wpływa to na komfort termiczny, materiały te ułatwiają też odprowadzanie wilgoci i nie powoduje wychłodzenia stóp oraz nieprzyjemnego zapachu.

Bestsellery

Buty śniegowce MB ICON LOW NYLON
Buty śniegowce MB ICON LOW NYLON Buty śniegowce MB ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
760,00 zł
Cena sprzedaży
535,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty śniegowce damskie MB ICON LOW QUILT
Buty śniegowce damskie MB ICON LOW QUILT Buty śniegowce damskie MB ICON LOW QUILT
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.100,00 zł
Cena sprzedaży
659,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty śniegowce męskie MB LUNA TREK MID NUBUCK
Buty śniegowce męskie MB LUNA TREK MID NUBUCK Buty śniegowce męskie MB LUNA TREK MID NUBUCK
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.050,00 zł
Cena sprzedaży
630,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty śniegowce MB LUNA CHELSEA SUEDE
Buty śniegowce MB LUNA CHELSEA SUEDE Buty śniegowce MB LUNA CHELSEA SUEDE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
540,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty śniegowce MB LUNA LOW BOOT SUEDE
Buty śniegowce MB LUNA LOW BOOT SUEDE Buty śniegowce MB LUNA LOW BOOT SUEDE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
540,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty śniegowce MB LUNA CHELSEA SUEDE
Buty śniegowce MB LUNA CHELSEA SUEDE Buty śniegowce MB LUNA CHELSEA SUEDE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
540,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty śniegowce MB LUNA LOW BOOT SUEDE
Buty śniegowce MB LUNA LOW BOOT SUEDE Buty śniegowce MB LUNA LOW BOOT SUEDE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
540,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Buty damskie śniegowce MB LUNA BOOT SHEARLING
Buty damskie śniegowce MB LUNA BOOT SHEARLING Buty damskie śniegowce MB LUNA BOOT SHEARLING
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.350,00 zł
Cena sprzedaży
810,00 zł
Cena jednostkowa
za