Jakie gogle narciarskie wybrać? Czym kierować się przy wyborze?
Gogle narciarskie to niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika białego szaleństwa. Odpowiedni wybór tego typu akcesoriów ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Warto więc uważnie przyjrzeć się rozwiązaniom dostępnym na rynku i wybrać najbardziej optymalny model gogli.
Gogle narciarskie - czemu służą?
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie gogle narciarskie wybrać, warto, abyś uświadomił sobie, czego możesz oczekiwać od tego elementu wyposażenia. Dobre gogle narciarskie mogą bowiem w istotny sposób wpłynąć nie tylko na bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Oczywiście ich podstawową funkcją jest ochrona oczu przed śniegiem, deszczem, a także kryształkami lodu.
W goglach narciarskich chronisz także śluzówkę oka przed wysuszeniem, któremu sprzyja często pojawiający się na stoku wiatr. W końcu gogle wyposażone w filtry UV odbijają promienie słoneczne, co znacząco wpływa na komfort jazdy. Możesz wybrać gogle narciarskie o zaawansowanych właściwościach, które poprawią kontrast w pochmurny dzień (np. gogle narciarskie Line Miner XM Prizm Sapphire), dzięki czemu jeszcze bardziej poprawią widoczność. Dobrze dobrane gogle są w stanie odpowiadać na zmienne warunki pogodowe i zapewnić ci komfort jazdy zarówno w śniegu, deszczu, przy pochmurnym lub bardzo słonecznym dniu. Wiele zależy tutaj od tego, jakie gogle narciarskie wybierzesz i na ile dobrze dopasowane będą one zarówno do twojego kasku, jak i kształtu twarzy.
Najbardziej uniwersalne czy idealnie dopasowane?
Doskonałą widoczność zapewnią ci przede wszystkim gogle narciarskie idealnie dopasowane do kształtu twojej twarzy, a także wybranego przez ciebie kasku. Przy wyborze gogli warto uwzględnić obydwie te rzeczy. Do wyboru są przede wszystkim kaski w rozmiarze junior dla dzieci (np. gogle narciarskie Pocito Retina), w przypadku osób dorosłych mamy modele S i M/L. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku kobiet o szczupłej buzi, natomiast model M/L traktowany jest jako uniwersalny rozmiar gogli dla osób dorosłych. Zawsze jednak warto dokładnie sprawdzić, czy gogle pasują do kasku i twarzy.
Konstrukcja ramki w goglach narciarskich
Właściwości soczewki w goglach narciarskich są oczywiście bardzo ważne, natomiast nie mniej istotny jest sam ich kształt i forma. Tutaj możliwości są przede wszystkim dwie:
- gogle posiadające soczewki sferyczne– model obły z zaokrąglonymi szybami, daje większy kąt widzenia, jego ramka jest płytsza, szkło jest bliżej twarzy; to model nie tylko bardzo wygodny, ale i ciekawy pod względem designu; jednym minusem jest większe ryzyko uszkodzenia wypukłej szyby.
- gogle cylindryczne - model stworzony w oparciu o płaską szybę z wyższą ramką, często także bardziej masywną, dzięki czemu ryzyko zarysowania szyby jest mniejsze.
Do wyboru masz gogle bezbramkowe lub te z masywną ramką. Osobną kategorię stanowią gogle OTG przeznaczone do okularów korekcyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu na stoku możesz mieć okulary i nie jesteś zmuszony do zamiany ich na soczewki.
Wentylacja w goglach narciarskich
Kolejnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając gogle, są otwory wentylacyjne. Po pierwsze zapobiegają one parowaniu soczewek, ponieważ umożliwiają odprowadzanie wilgoci z parującej skóry. Stosowane są różne rozwiązania.
Najczęściej u góry i dołu gogli są szczeliny wypełnione gąbką o właściwościach wentylacyjnych. Niektóre modele mają tak skonstruowaną ramkę, że od strony przylegającej do twarzy ma ona przewyższenie odsuwające gogle od krawędzi kasku, co również zapewnia właściwą wentylację. W niektórych modelach pojawia się dodatkowy otwór wentylacyjny na froncie gogli.
Soczewki - na co zwrócić uwagę?
Kolor soczewek, a przede wszystkim jasność szkieł ma ogromny wpływ na to, jak komfortowa jest jazda. Warto pamiętać, że do jazdy nocnej stosuje się szkła nieprzyciemniane lub nieznacznie przyciemniane. W pochmurne dni najlepiej sprawdzają się jasne szkła, o niewielkim zaciemnieniu. Szkła oznaczane jako S2 uznawane są z kolei za najbardziej uniwersalne. W słoneczne dni poleca się natomiast szkła S3. Najlepszym rozwiązaniem wydają się jednak soczewki fotochromowe, które przyjmują zabarwienie wyjściowe S1, czyli o nieznacznym przyciemnieniu, natomiast wystawione na promieniowanie UV stopniowo się przyciemniają.
Szkła do gogli narciarskich
Zakres jasność szyby najczęściej to S1- S3, co daje komfortową jazdę w bardzo różnych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że reakcja szkieł nie jest natychmiastowa. Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą kupować kilku par gogli są modele z wymiennymi szkłami.
Przy wyborze gogli narciarskich warto także pamiętać o tym, aby szkła miały filtr UV. Dobrym rozwiązaniem jest także powłoka anti fog jeszcze lepiej przeciwdziałająca parowaniu szkieł.