Narty czy snowboard? Od czego zacząć przygodę ze sportami zimowymi?

Zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej – narty czy snowboard? Oba te sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników białego szaleństwa. Zapewniają też mnóstwo emocji i pozytywnie wpływają na zdrowie. Dlatego wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Fascynują Cię obie te formy aktywności fizycznej? Skorzystaj zatem z naszej pomocy i dowiedz się, co warto wybrać – narty czy snowboard.

Który sport zimowy sprawdzi się lepiej – narty czy snowboard?

Jeśli nie możesz zdecydować się między najpopularniejszymi sportami zimowymi, czyli nartami a snowboardem, to weź pod uwagę poniższe kwestie. Porównaliśmy obie te dyscypliny i podkreśliliśmy różnice, które mogą być dla Ciebie kluczowe podczas podejmowania decyzji.

Styl jazdy na snowboardzie i nartach

Narty to doskonały wybór dla osób, które lubią prędkość i precyzyjne ruchy. To też dobra dyscyplina dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Poza tym narty zapewniają większą kontrolę nad trasą i umożliwiają jazdę po różnych rodzajach terenów. Dzięki temu bez problemów znajdziesz odpowiednią technikę jazdy do terenu, po którym się poruszasz.

Natomiast deska snowboardowa to świetna okazja do wypracowania własnego stylu jazdy. Zapewnia również większą swobodę, choć nie jest to dobra opcja dla osób początkujących – zanim rozpoczniesz jazdę na jednej desce, naucz się dobrze poruszać na dwóch deskach.

Trzeba też przyznać, że zarówno narty, jak i snowboard pozwalają na jazdę z dużą prędkością, a także ekstremalne doznania.

Nauka jazdy – ewentualne trudności podczas nauki

W przypadku nart nauka może być łatwiejsza dla początkujących. Dlaczego? Do dyspozycji masz dwie deski, co znacznie ułatwia utrzymanie równowagi. Tym samym początkujący narciarze mogą szybciej poczuć większą pewność siebie, co zachęci Cię do dalszego szlifowania swoich umiejętności.

Nauka jazdy na snowboardzie bywa trudna dla osób, które dotąd nie jeździły na dwóch deskach. Dlatego w trakcie nauki czeka Cię wiele upadków. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze snowboardu, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zimowymi sportami. Wystarczy, że zaczniesz jeździć na deskorolce lub pływać na desce surfingowej. Dzięki temu nawet wiosną i latem możesz nabywać niezbędnych umiejętności i przyzwyczaisz się do jednej deski. Z czasem możesz przejść do bardziej zaawansowanych technik i trików.

Wpływ na zdrowie

Zauważ, że odpowiednie przygotowanie fizyczne jest ważne zarówno w przypadku jazdy na nartach, jak i na desce snowboardowej. Z pomocą tych sportów zimowych możesz skutecznie wzmocnić mięśnie nóg, pleców i rdzenia. Dlatego pod względem wpływu na zdrowie, to nie ma znaczenia, co wybierzesz – narty czy snowboard.

Kluczowe znaczenie ma także to, że wspomniane sporty zimowe mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. W końcu zapewniają relaks, pozwalają ograniczyć poziom stresu i zapewniają kontakt z naturą. W obu przypadkach poprawiasz wytrzymałość organizmu i koordynację ruchową. To też świetna okazja do dotlenienia organizmu i poprawy pracy serca.

Ryzyko kontuzji

Choć narty i snowboard mają pozytywny wpływ na zdrowie, to mogą również przyczyniać się do kontuzji. Szczególnie na samym początku nauki istnieje spore ryzyko urazów – przede wszystkim kości ogonowej, która jest narażona na stłuczenia pod wpływem upadku na twardy śnieg.

Z jakimi kontuzjami najczęściej muszą się zmierzyć narciarze? Najbardziej niebezpieczne jest narciarstwo zjazdowe, gdy poruszasz się na nartach z dużą prędkością.

W przypadku narciarstwa najpowszechniejsze są kontuzje nadgarstków, a także skręcenia, zwichnięcia, złamania oraz urazy stawów i więzadeł.

Podobnie jak w przypadku nart, tak również jazda na snowboardzie niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Przede wszystkim pod wpływem niekontrolowanych upadków z dużą prędkością lub prób wykonania zaawansowanych trików. Najbardziej cierpią stawy kolanowe, dlatego to one są narażone na wystąpienie kontuzji. W snowboardzie zdarzają się też złamania nadgarstków, stłuczenia oraz kontuzje kręgosłupa.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na narty, czy snowboard, to nie musisz obawiać się poważnej kontuzji, jeśli zadbasz o odpowiedni sprzęt. Dzięki temu ochronisz najbardziej narażone części ciała i zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Odpowiedni sprzęt do jazdy na desce snowboardowej i jazdy na nartach

Oczywiście snowboard i narty różnią się pod względem sprzętu, jaki jest wykorzystywany podczas uprawiania każdej z tych dyscyplin. W obu dyscyplinach sprzęt ma pomagać w dbaniu o bezpieczeństwo, zapewniać komfort i umożliwiać wykonywanie prawidłowych ruchów.

Jaki sprzęt jest potrzebny podczas jazdy na nartach?

 • Narty – dopasuj je do swojej wagi, wzrostu, poziomu umiejętności i preferowanego stylu jazdy.
 • Buty narciarskie – muszą być wygodne i zapewniać stabilność.
 • Wiązania narciarskie – powinny być dobrane do nart i butów narciarskich.
 • Kask – chroni głowę przed urazami. Koniecznie wybierz kask, który spełnia normy bezpieczeństwa.
 • Gogle narciarskie – zabezpieczają oczy przed wiatrem, śniegiem i promieniami UV.
 • Rękawice narciarskie – chronią przed zimnem i wilgocią, a do tego ułatwiają pewny chwyt.
 • Kijki narciarskie – powinny być dopasowane do Twojego wzrostu oraz ulubionego stylu jazdy.

Jaki sprzęt jest niezbędny do jazdy na snowboardzie?

 • Deska snowboardowa – dopasuj deskę do poziomu swoich umiejętności, preferowanego stylu jazdy oraz warunków, jakie panują na stoku. Kluczowe znaczenie ma długość, sztywność oraz kształt deski.
 • Buty snowboardowe – powinny być wygodne, dobrze dopasowane do stopy i zapewniać stabilność.
 • Wiązania snowboardowe – powinny być indywidualnie dobrane do deski.
 • Kask – podobnie jak w przypadku nart, kask chroni głowę przed urazami.
 • Gogle – chronią oczy przed warunkami pogodowymi oraz promieniami UV odbijającymi się od śniegu.
 • Rękawice snowboardowe – najlepiej sprawdzą się rękawice, które zapewniają odpowiednią izolację termiczną i są wykonane z wodoodpornego materiału.

Bestsellery

Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
800,00 zł
Cena sprzedaży
 800,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
800,00 zł
Cena sprzedaży
 800,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE
Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
 900,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.280,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.280,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.190,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.140,00 zł
Cena sprzedaży
 1.140,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.190,00 zł
Cena sprzedaży
 1.190,00 zł
Cena jednostkowa
za