Ile kosztują narty? Dlaczego dobre narty są tak drogie?

Masz dosyć wypożyczania nart? Kochasz białe szaleństwo i w sezonie planujesz częściej wyjeżdżać w góry? W takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie własnych nart zjazdowych. Przekonaj się, ile kosztują narty i jakie modele opłaca Ci się zakupić.

Od czego zależy cena nart?

Podczas uprawiania sportów zimowych konieczne jest wyposażenie się w niezbędny sprzęt narciarski oraz w ubrania i akcesoria, które wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo na stoku. Podstawowe wyposażenie to odpowiedni ubiór, który zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i swobodę ruchów. Do tego kluczowe jest posiadanie również kasku oraz nart.

Tym razem skupimy się właśnie na tym ostatnim sprzęcie narciarskim, gdyż wiąże się z największym wydatkiem. Spójrzmy jednak najpierw na to, co ma wpływ na cenę, jaką trzeba wydać na zakup narty.

Marka i jakość

Nie można zapomnieć o tym, że duży wpływ na cenę ma renoma marki oraz jakość nart. Znane i cenione na rynku marki często oferują znacznie wyższą jakość wykonania oraz lepsze właściwości jezdne, co z kolei może podnieść ostateczną cenę. Narty bardziej zaawansowane technologicznie są wykonane z lekkich materiałów kompozytowych, a tym samym mogą być droższe. Z drugiej strony często też zapewniają lepsze doznania podczas jazdy.

Niska jakość może sprawić, że nauka i robienie postępów podczas jazdy będzie mniej efektywne. Choć oczywiście osoba początkująca nie musi od razu kupować nart dla profesjonalistów, gdyż nie będzie w stanie w pełni docenić wszystkich atutów, poza tym przez brak doświadczenia może narazić je na uszkodzenia.

Rodzaj nart

Cena nart może również znacznie różnić się w zależności od ich przeznaczenia i specyfikacji. Narty przeznaczone do jazdy ekstremalnej czy też narty gigantowe mogą być droższe ze względu na specjalne konstrukcje i materiały, które zapewniają lepszą kontrolę na trudnym terenie. Natomiast narty biegówki to znacznie tańszy wybór, który i tak może zapewnić dużą frajdę i satysfakcję z jazdy na stoku.

Sezon

To bardzo ważny czynnik, o którym nie można zapomnieć. Otóż cena za narty jest często uzależniona od sezonu i aktualnego popytu na rynku. W okresie przedsezonowym i w trakcie sezonu narciarskiego ceny za narty i inne sprzęty narciarskie oraz wyposażenie potrzebne na stoku osiągają najwyższe wartości. Jest to oczywiście związane z tym, że właśnie w tym czasie jest największe zainteresowanie zakupem takich sprzętów.

Natomiast po sezonie można znaleźć atrakcyjne promocje, które sprawiają, że naprawdę dobrej jakości narty, ale też kaski czy ubrania idealne na stok dostępne są w znacznie niższych cenach.

Dodatkowe wyposażenie

Duży wpływ na cenę, ale też na ostateczny wybór nart mają dodatkowe elementy, które zaliczane są do całkowitej ceny. Bardzo często do ceny w sklepie zaliczane są wiązania, a w innym przypadku nawet buty narciarskie czy specjalne preparaty do konserwacji. Te elementy mogą znacznie zwiększyć całkowity koszt zakupu nart, ale w ogólnym rozrachunku zapewnią sporą oszczędność finansową. Dlatego jeszcze przed zakupem warto wszystko dokładnie przeliczyć.

Długość nart a wybór odpowiednich nart

Kolejną ważną kwestią, która ma znaczenie przy wyborze nart, jest długość nart. Z jednej strony oczywiście wpływa to na cenę, ale przede wszystkim na jakość jazdy i bezpieczeństwo. Dla przykładu narty biegowe dla dorosłych mają zazwyczaj ok. 2 metry długości, a także 5 cm szerokości w okolicach wiązania. Wybierając narty biegowe, trzeba zwrócić uwagę również swoją wagę.

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby długość nart była również dobrana do wzrostu i umiejętności narciarza. Narty zbyt długie mogą być trudne do kontrolowania dla początkujących, podczas gdy narty zbyt krótkie mogą ograniczyć stabilność przy większych prędkościach.

Cena za narty slalomowe i zjazdowe

Zastanawiasz się, ile kosztują narty slalomowe lub zjazdowe? Skoro teraz już wiesz, że duży wpływ na cenę ma tak wiele różnych czynników, to sprawdźmy, z jakimi kosztami należy się liczyć podczas kupowania sprzętu narciarskiego.

Na początek zwróćmy uwagę na narty slalomowe, które cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i znacznie bardziej zaawansowanych wielbicieli zimowych sportów. Spokojnie zakupimy taki rodzaj nart już za ok. 2000-2500 zł i więcej. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz indywidualnych potrzeb.

Jeśli wybierasz narty zjazdowe, to musisz wiedzieć, że ceny rozpoczynają się już od ok. 2000-2500 zł. Na najwyższą cenę należy przygotować się tuż przed sezonem lub w trakcie sezonu, wtedy w niektórych sklepach zakupimy narty zjazdowe w cenie ok. 40-60% wyższej.

Na samym końcu przeanalizujmy jeszcze to, ile kosztują narty biegowe. Jeśli nie wiesz, jakie narty wybrać, a jesteś osobą początkującą, to możemy śmiało polecić narty biegowe. Słynne biegówki z łatwością zakupisz w specjalistycznych sklepach poniżej 1000 zł lub ewentualnie do 1500 zł.

Warto podkreślić, że zazwyczaj we wskazanych przez nas cenach zawarte są nie tylko narty, ale też odpowiednie wiązania.

Ile kosztują narty dla zaawansowanych narciarzy?

Ceny za narty zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy to już większa inwestycja. Jednak ze względu na to, że koszt wiąże się zazwyczaj bezpośrednio z ich jakością, to trzeba zdawać sobie sprawę, że wybieranie najtańszych modeli może nie być najlepszym pomysłem. Za narty zjazdowe dla profesjonalistów trzeba dzisiaj zapłacić kilka tysięcy złotych – powyżej 3000-4000 zł.

Zaawansowani wielbiciele narciarstwa ekstremalnego powinni zwrócić uwagę na narty freeride. Ich cena mieści się w przedziale od ok. 2000 zł do ok. 3000 zł. Z kolei dla średnio zaawansowanych narciarzy świetnie sprawdzą się narty all-mountain, które można obecnie kupić za ok. 2000-2800 zł.

Mamy nadzieję, że wiesz, że najniższa cena produktu może wiązać się z niższą jakością, która nie spełni naszych oczekiwań. Najlepiej, żebyś podczas kupowania nart dla siebie, kierował się również solidnością materiału, odpowiednią długością nart, dopasowaniem do każdych warunków, swoimi umiejętnościami czy rodzajem trasy.

Bestsellery

Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
800,00 zł
Cena sprzedaży
 800,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON Śniegowce Moon Boot ICON LOW NYLON
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
800,00 zł
Cena sprzedaży
 800,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE
Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE Śniegowce Moon Boot ICON LOW GLANCE
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
900,00 zł
Cena sprzedaży
 900,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.280,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.280,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX FUR
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
Wyprzedane
Cena sprzedaży
 1.190,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY
Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY Śniegowce Moon Boot ICON LOW FAUX CURLY
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.140,00 zł
Cena sprzedaży
 1.140,00 zł
Cena jednostkowa
za 
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY
Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY Śniegowce Moon Boot ICON FAUX CURLY
Dostawca
MOON BOOT
Zwykła cena
1.190,00 zł
Cena sprzedaży
 1.190,00 zł
Cena jednostkowa
za